Új szakmát tanulnék! Milyen lehetőségeim vannak?

Új szakmát tanulnék! Milyen lehetőségeim vannak?

Továbbképeznéd magad? Új szakmára tennél szert? Hová fordulj, ha Egerben jelentkeznél tanfolyamra? Mely képzőszervek lehetnek a segítségedre? Írásunkban minden, a felnőttképzést érintő fontos és aktuális kérdésre megpróbálunk választ adni!

Legelőször is ejtsünk szót röviden a felnőttoktatás törvényi hátteréről - különösen, hogy 2020. szeptemberétől az OKJ-s képzéseket érintő változások is életbe lépnek. Eddig is ismert volt, hogy az első két OKJ-s szakma megszerzése - korhatár nélkül - ingyenes. Ez a későbbiekben sem változik, ám az OKJ (Országos Képzési Jegyzék) ezentúl Szakmajegyzék néven tűnik majd fel a törvényben, a rajta szereplő 759 szakma pedig 174 alapszakmára redukálódik.

 

Míg a legtöbb OKJ-s szakma eddig iskolarendszeren kívül, felnőttképzési intézmények által szervezett tanfolyamokon is megszerezhető volt, szeptembertől a szakmai képzések többségét maga alá vonja az állami rendszerű felnőttoktatás.

 

Itt fontos tisztázni két fogalmat: a felnőttoktatás és felnőttképzés meghatározását. Bár a közbeszédben gyakran keveredik a kettő, a felnőttoktatás valójában az állami, iskolai rendszerben zajló oktatást, míg a felnőttképzés a piaci szolgáltatást nyújtó cégek tanfolyamait takarja. Utóbbiak ugyanúgy a hivatalos OKJ-s tananyagra épülnek, mint az államiak, azonban ezek a képzések fizetősek, és állami támogatással nem vehetők igénybe.

 

Fontos megjegyezni azt is: a két ingyenes szakma csak 25 éves kor alatt szerezhető meg nappali képzés keretein belül - afelett esti vagy levelező tagozatra lehet csak jelentkezni a tanfolyamot indító intézménynél. És hogy hol kaphatunk tájékoztatást az állami felnőttoktatásban résztvevő intézményekről, és az általuk indított képzésekről?

 

Itt kerülnek képbe a területileg illetékes, állami fenntartású szakképzési centrumok, Egerben a Heves Megyei Szakképzési Centrum. A szervezet a honlapján teszi közzé a választható OKJ-s képzések listáját, megjelölve azokat az intézményeket, ahol az adott tanfolyam elérhető. A szakmák adatlapján feltüntetik a képzéssel kapcsolatos legfontosabb információkat is: mennyi ideig tart, milyen előképzettség szükséges hozzá, tartalmaz-e szakmai gyakorlatot, stb. A tanfolyamok indulásának időpontjáról, a jelentkezés menetéről a szakképzési centrum vagy az intézmény munkatársai tudnak bővebb tájékoztatást adni.

 

De mi a helyzet, ha túl vagy a két ingyenes szakma megszerzésén, vagy a szakképzési centrum kínálatában nem találod az OKJ-s tanfolyamot, amit el szeretnél végezni? Ekkor iratkozhatsz be a fizetős képzésekre, melyekből szerencsére rengeteg elérhető Egerben is. Ha nem akarsz túl sok időt szánni a keresgélésre és mérlegelésre, ajánljuk figyelmedbe a melyiksuli.hu oldalt, mely nem csupán összegyűjti az aktuálisan elérhető tanfolyamokat, de lehetőséget ad a részletes keresésre és az egyes ajánlatok összehasonlítására is. A jelentkezéshez fel sem kell keresned az adott intézményt: a portál felületén online elküldheted a beiratkozáshoz szükséges adataidat.

 

Tanulnál, de nincs ingyenes kereted, és lehetőséged se egy fizetős képzésen részt venni? Ne csüggedj! Tartsd rajta a szemed a pályázati támogatásból megvalósuló tanfolyamokon, melyekről például a Heves Megyei Szakképzési Centrum és a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is rendszeresen hírt ad. Pályázati forrásból szervez képzéseket a NYITOK egri szervezete is; ezek rendszerint rövid időtartamú, hivatalos képesítést nem biztosító tanfolyamok, arra azonban jó lehetőséget nyújtanak, hogy a szabadidődet hasznosan, tudásod bővítésével töltsd - ez pedig megtérül akkor is, ha “papír” nem jár a képzéssel.

 

EgerAllas.hu / L.R.